AR (kiterjesztett valóság) alkalmazások és helyszíni felvételek hangja
A Délkelet-Ázsia védett területein készített helyszíni felvételeimhez nem azért használtam AMBEO VR Mic rendszert, mert 3D-s videókat akartam készíteni. Inkább az volt a szándékom, hogy egy egyszerű audio alkalmazáshoz fogom használni az anyagot.
Ezt az átfogó projektet az Opération Canopée nonprofit szervezettel (Institut Français) kezdtem el, azzal a szándékkal, hogy dokumentáljuk az őserdő hangjait és a természet hangjaiban felbukkanó zenei motívumokat.
A kutatás (amely valószínűleg jövőbeli expedíciókat is érint majd) nem jöhetett volna létre a Yangon Egyetem Művészeti és Kulturális Intézetének (Institute of Arts and Culture) értékes támogatása, valamint a mianmari Fauna & Flora International, a laoszi The Gibbon Experience és az indonéz Kalawa segítsége nélkül.
Ismerem az MKH sorozatot, amelyet a mikrofonok magasfokú érzékenysége, nagyszerű jel-zaj viszony és kitűnő nedvességállóság jellemez (ami kiváló tulajdonság, ha hangfélvételkészítésről és valósághű hangzásról van szó), így némi aggállyal tekintettem az elé, hogy egy klasszikus sztereó mikrofon mellé AMBEO VR Mic rendszert használjak. Mindenekelőtt arra voltam kíváncsi, milyen jól tud működni a mikrofon trópusi környezetben, amelyet nagyon magas hőmérséklet és páratartalom jellemez.
„De akár nyirkos barlangokról, akár forró homokdűnékről volt szó, a monszunidőszaktól egészen a tavasz ébredéséig – a mikrofon sohasem okozott csalódást.“
A beállítások gyorsan és könnyen elvégezhetők voltak, és a konstrukció nagyon masszívnak bizonyult. Még az érzékeny kábelek is sokkal strapabíróbbak, mint amilyennek látszanak. Helyszíni felvételkészítéseknél a mikrofon kompakt konstrukcióját és egyszerű beállíthatóságát is nagyra értékelem.
Azt már tudtam, hogy a közelről rögzítendő eseményeknél – pl. népzenét játszó kisebb zenekarok esetén – jó eredményt tudok elérni. Mindamellett egy kicsit szkeptikus voltam a mikrofon nyílt téren, nagyobb távolságban lévő hangforrásokhoz történő használatával kapcsolatban, ahol inkább egy kétirányú mikrofonokat tartalmazó sztereó rendszert szokás használni (ahol nem annyira a jelek intenzitása, mint inkább az időzítése eltérő).
Az AMBEO VR Mic azonban meggyőzött alacsony sajátzajával és árkategóriájához képest kivételesen jó hangminőségével.
A B formátum által kínált lehetőségek páratlanok: rugalmasságot biztosítanak és lehetővé teszik a hang érkezési irányának megváltoztatását az utógyártás során.
A hagyományos broadcast alkalmazásokon túl a B-formátumot többcsatornás installációkhoz és a mobilalkalmazások fejlesztésében alkalmazott audio megoldásokhoz is használom.
Néhány szó Rodolphe Alexis
Hangzástervezőként és hangmérnökként mindennapi gyakorlatában egyéb művészeti ágazatokkal (installációk, szobrászat, előadóművészet, rádió) is kapcsolatba kerül.
Tanárként ő koordinálja a SoundWays.eu hangzásközpontú AR platformjának létrehozását és rendszeresen vesz részt múzeumi projektek és földrajzi helymeghatározáson alapuló audio alkalmazások megalkotásában.
A Mu kollektíva társkurátoraként különféle elektroakusztikai projektekben vesz részt, valamint a hangfelvételek és helyszíni felvételek készítésének egyéni módszereit kutatja.
Jelenlegi délkelet-ázsiai hangzásprojektjét a Scam és az Institut Français Hors les Murs programja támogatja.
Ha bármilyen visszajelzést vagy megjegyzést szeretnél tenni az AMBEO Music Blueprints weboldallal kapcsolatban, vagy meg szeretnéd osztani tapasztalataidat, kérjük, lépj velünk kapcsolatba.